Szczeniaki w wersji 5.5

pulpitprecisePo dłuższym okresie posuchy, w pierwszej dekadzie marca 2013 ukazały się wersje finalne trzech głównych linii rozwojowych Puppiego: Slacko5.5, Precise5.5 oraz Wary/Racy5.5. Jeżeli ta zbieżność w czasie sugeruje większe zsynchronizowanie prac związanych z procesem wydawniczym, może to być dobrym prognostykiem na przyszłość zwłaszcza że systemy serii 5.5 sprawiają dobre wrażenie i działają stabilnie.
Prace nad Precise5.5 zostały podjęte na skutek pojawienia się nowej wersji systemu bazowego Ubuntu Precise Pangolin12.04.2. Jak podkreśla twórca Puppiego Barry Kauler, korzystanie z pakietów deb dla Ubuntu zdecydowanie zwiększa wygodę uzyskania zgodności binarnych plików jak również możliwości korzystania z repozytoriów Ubuntu, co oczywiście nie zmienia faktu że pod każdym innym względem od najniższych poziomów infrastruktury w górę, mamy do czynienia z rozwiązaniami typowymi dla Puppiego. Najnowszy Precise, podobnie jak jego poprzednia wersja, pracuje pod kontrolą jądra 3.2.29. Decyzję taką podjęto ze względu na sporą ilość dostępnych dla tego kernela sterowników. Należy pamiętać że w systemie włączona jest obsługa PAE, co może skutkować niemożnością uruchomienia systemu na starszym sprzęcie. Jednocześnie Barry Kauler zapowiedział rozpoczęcie prac nad wersjami Precise non-PAE oraz wersjami z jądrem 3.7/3.8. Ważące 168 megabajtów iso systemu możemy pobrać stąd:

http://distro.ibiblio.org/quirky/precise-5.5/precise-5.5.iso

System Puppy Slacko jest zbudowany z binarnych pakietów txz systemu Slackware4.0, stąd binarna zgodność z repozytoriami systemów Slackware, Salix oraz Slacky. Koordynator projektu Mick Amadio ogłosił wydanie Slacko5.5 jako ulepszonej wersji Slacko5.4, będącej skutkiem zarówno dynamicznego rozwoju projektu Woof jak i poprawek do pakietów bazowych.

capture26324

W najnowszym Slacko na szczególną uwagę zasługują: ulepszony menedżer SFS, ulepszony menedżer aktualizacji, poprawiona obsługa sterowników graficznych KMS i Mesa, aktualizacja sterowników video dla kart Nvidia i AMD/ATI oraz dalszy rozwój internacjonalizacji systemu. Slacko5.5 tradycyjnie wydano w dwóch wersjach: non-PAE z kernelem 3.2.33 oraz PAE z jądrem 3.4.17. Tym razem z powodu zastoju w rozwoju przegladarki Opera wypuszczono jedynie wersje z przeglądarką Firefox19, oczywiście wszystkie popularne przeglądarki dostępne są w repozytorium. Ważącą 165 megabajtów wersję non-PAE możemy pobrać stąd:

http://ftp.cc.uoc.gr/mirrors/linux/puppylinux/puppy-5.5/slacko-5.5-4G.iso

natomiast (ważącą tyle samo) wersję PAE czyli z obsługą dużej ilości pamięci pobierzemy stąd:

http://ftp.nluug.nl/ftp/pub/os/Linux/distr/puppylinux/puppy-5.5/slacko-5.5-PAE.iso

wary

W systemie Wary5.5 większość bibliotek oraz aplikacji głównych nie została zmodernizowana od wersji 5.3, ale dynamiczny rozwój Woof wymusił konieczność nowego wydania. Przy okazji w celu skoordynowania wydań pozostałych Szczeniaków przeskoczono numerację do 5.5 z pominięciem 5.4. Wary5.5 jest systemem skonfigurowanym dla jednoprocesorowych CPU i486, podobnie jak poprzednia wersja pracuje pod kontrolą jądra 2.6.32.59. Brak uaktualnienia jądra spowodowany jest znaczną ilością istniejących dla niego sterowników dla starego sprzętu. Gotowe iso ważące 140 megabajtów możemy pobrać stąd:

http://distro.ibiblio.org/quirky/wary-5.5/wary-5.5.iso

Racy5.5 czyli Wary „na sterydach” został zoptymalizowany dla obsługi CPU i686. Nie posiada wsparcia PAE, więc obsługuje tylko 4 gigabajty pamięci, posiada za to wsparcie multi-core. System pracuje pod kontrolą jądra 3.0.66, czyli ostatniego z serii 3.0.x. Ważące 124 megabajty iso pobierzemy stąd.

http://distro.ibiblio.org/quirky/racy-5.5/racy-5.5.iso

Należy zaznaczyć że na początku kwietnia 2013 @robwoj – nasz niezawodny szef „sekcji spolszczeniowej” ogłosił wydanie najnowszego pakietu spolszczeniowego. Nowy polski langpack został utworzony w systemie Racy5.5 i spolszcza go w ponad 95%, współpracuje również z innymi głównymi wersjami Puppiego które spolszcza w 80-90%. Pakiet ten możemy pobrać stąd:

http://distro.ibiblio.org/quirky/pet_packages-noarch/langpack_pl-20130403.pet

11 thoughts on “Szczeniaki w wersji 5.5

  1. Witam,

    Pobrałem wersje slacko-5.5-4G.iso i na moim laptopie* po załadowaniu się wszystkich opcji jako poprawne ukazuje się czarny ekran…

    *Fujitsu-Siemens AMILO Pro V2035

  2. Dziękuję za propozycje, jednak przed stworzeniem tematu pobrałem wersje wary-5.5 i teraz wszystko działa idealnie.

  3. Czarny ekran, bez niczego… U mnie tak też jest, ale po naciśnięciu F3 (nie mam pojęcia dla czego) nagle pojawia się pulpit 🙂 i wszystko działa normalnie. Instalowałem na pendraku z opcją persistence. Puki co jestem zadowolony.

  4. Witam. Jestem szczęsliwym użytkownikiem Slacko. Wszystko jest idealnie oprócz działania Pidgina. Różne protokoły działają jak należy, a najbardziej mi potrzebne Gadu-Gadu nie. Program wyłącza się za każdym razem, gdy próbuję wczytać listę kontaktów z pliku lub serwera. Jakieś rozwiązanie?

  5. Witam. Rozumiem że korzystasz z najnowszego Slacko5.5. Po zainstalowaniu Pidgina z repozytorium Slacko sprawdzenie zależności daje wynik że brakuje bibliotek Pythona, więc być może to jest przyczyną problemów. Oto biblioteki razem z zależnościami:
    http://ftp.nluug.nl/ftp/pub/os/Linux/distr/puppylinux/pet_packages-slacko14/python-2.7.3-i686-s.pet
    http://slackbuilds.org/mirror/slackware/slackware-14.0/slackware/tcl/tcl-8.5.11-i486-1.txz
    http://slackbuilds.org/mirror/slackware/slackware-14.0/slackware/tcl/tk-8.5.11-i486-1.txz

  6. Na moim Amilo Pro V3515 nie idzie połączyć się z internetem przez WiFi. Botuje z CD tego slacko-5.5-PAE i nie bardzo wiem co w tym connect mam powciskać :/ A jak już coś powciskam to mi napisało że nie lubi mojej karty sieciowej i że się z nią nie połączy.

  7. Witam. Klikasz na pulpicie ikonę ‚connect’, pokazuje się okno dialogowe na którym masz 4 małe ikonki, wybierz tą ‚wired or wireless lan’ czyli drugą od góry. Teraz uwidacznia się kilka możliwych sposobów konfiguracji, na początek wybierz ten środkowy o nazwie ‚Frisbee’. Wybierasz z listy swoją sieć i podajesz hasło. W razie problemów zapraszam na forum 🙂

  8. Witam wszystkich,
    Załączam serdeczne podziękowania i gratulacje do nowych wydań Puppiego. Wreszcie mam kompletny i nowoczesny system na moim starym laptopie Pentium 2 266 MHz z 200 MB RAM i 4 GB HDD. Zainstalowałem wersję Wary 5.5 i wszystko działa pięknie. Dzięki serdeczne za spolszczenia. Teraz już mogę w pełni wykorzystać sprzęt. System działa całkiem sprawnie i szybko. Pozdrawiam wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *