Slacko Puppy 5.3.1

slacko_puppy_desktop12 grudnia 2011 roku ukazał się system Slacko Puppy 5.3.1. Stanowi on udaną kontynuacje pomysłu opierania systemu Woof o wiodące dystrybucje Linuksa.
Jak widać ubiegłoroczne oparcie Puppiego5.xx o Ubuntu było fragmentem szerszej koncepcji. Tym razem twórcy Slackiego postawili zapewne na szybkość i stabilność bo z tego jest znana od lat legendarna dystrybucja Slackware na której bazuje nowe wcielenie Puppiego. Gotowe iso systemu ważące 126,1 megabajtów możemy pobrać stąd.

Slacko Puppy pracuje pod kontrolą jądra 2.6.37.6 i zachowuje kompatybilność binarną z systemem Slackware-13.37. Tak więc oprócz repozytoriów Slacko z pakietami pet możemy korzystać z repo systemów Slackware, Salix i Slacky, instalując pakiety tgz i txz. Z ciekawszych rzeczy warto wymienić Frisbee czyli menadżer sieci służący do automatycznego łączenia z netem, czy też dodatkowe wsparcie dla multimediów. Ale moim zdaniem największym gwoździem programu jest pojawienie się w oficjalnym repo kilku pakietów językowych w tym również spolszczającego, którego autorami są @fafik i @robwoj44, forumowicze Polskiego Supportu Puppy Linuksa. Niestety póki co spolszczenie pierwotnie adresowane na Warego pod Slacko nie za bardzo działa (menu pozostaje bez zmian, niepełnemu spolszczeniu ulegają tylko niektóre aplikacje) ale sam fakt że twórcy Puppiego łaskawszym okiem spojrzeli na kwestie językowe daje nadzieję że mamy do czynienia z przełomem w tym zakresie. Czy Puppy6.xx w różnych odmianach będzie już w pełni spolszczony? Życzę tego wszystkim użytkownikom Pupiego, w końcu dziewiąte miejsce w DistroWatch (w momencie gdy piszę te słowa) zobowiązuje.
Powstała również wersja systemu dla komputerów z dużą ilością pamięci operacyjnej. Gotowe iso ważące 112 megabajtów możemy pobrać stąd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *