Fafik 5.2 oraz Fatdog 64

Dzisiaj umieszczam dwie króciutkie mocno zaległe notki. System Fafik 5.2 to modyfikacja Puppiego 5.2 dokonana przez @fafika, forumowicza i moderatora Polskiego Supportu Puppylinuksa. Nastąpiło spolszczenie całego systemu oraz wprowadzono zmianę środowiska graficznego na Xfce. Temat został szczegółowo omówiony na forum.

System powstał 2 lata temu, po czym jego twórca przystąpił do prac nad nowszą wersją a ja żeby nie dublować wpisów powstrzymałem się przed zrobieniem notki. Niestety natłok zajęć nie pozwolił (póki co) autorowi systemu na aktualizację.

 

 

 

Fatdog to skompilowany ze źródeł 64-bitowy system zainspirowany Puppylinuksem i posiadający podobną strukturę. Jego twórcy dokładają starań aby kolejne wydania zawierały najnowsze dostępne wersje jądra, przeglądarki (do wyboru Firefox i Seamonkey), edytora grafiki Gimp czy edytora wideo Kino. Najnowsza wersja 6.1.1 waży niewiele ponad 200 megabajtów. Zarówno najnowsze jak i starsze wersje systemu możemy pobrać stąd.

4 thoughts on “Fafik 5.2 oraz Fatdog 64

  1. program dobry, szybko startuje z flash, zajmuje troche pamiec ram dyskiem, przydatny przy problemach z hdd i do odzyskiwania danych, jesli chodzi o bezpieczne surfowanie w sieci Internet to raczej zalezne od uzytkownika, chociaz posiada dobre zabezpieczenia i firewall. Fatdog64 działa na architekturze 64 bitowej AMD, mogą być problemy z uruchomieniem na architekturze Intel® 64, nie wszystkie procesory tego producenta, w szczegolnosci pierwsze wersje produkcyjne.
    http://www.intel.pl/content/www/pl/pl/architecture-and-technology/microarchitecture/intel-64-architecture-general.html
    Jesli ten program ma dzialac na starszych komputerach, to raczej nie chodzi, o zabytkowe z czasow poczatkow programu Windows.

  2. na nowszych maszynach z procesorem Intel 64, program Fatdog64 dziala sprawnie.
    pierwsze wersje procesora Intel 64, niewielkie problemy wystepuja, moze nie dzialac.

    nie zawiera wszystkich sterownikow w modulach jajka, jak jakiegos brakuje to trzeba dokompilowac w make z zrodlowych i przekopiowac cp do bibliotek modulow kernela

    Fatdog64 nadaje sie do starszych komputerow 64 bitowych, do starych to juz nie, gdyz wiekszosc to jest 32 bitowa.

    http://distro.ibiblio.org/fatdog/iso/Fatdog64-611-firefox.iso
    wlasnie uruchomilem i sprawdzam, co jak dziala najnowsza wersja 6.1.1

    wypisuje informacje o systemie w terminalu

    # uname -a
    Linux fatdog64-3b7 3.4.18 #1 SMP Thu Nov 8 21:11:23 EST 2012 x86_64 GNU/Linux

  3. nie zawiera wszystkich sterownikow w modulach jajka, jak jakiegos brakuje to trzeba dokompilowac w make z zrodlowych i przekopiowac cp do bibliotek modulow kernela

    A sfs file is a file system that is merged with your normal file system at boot. The fd64-devx_xxx.sfs file contains the GCC compiler, python, kernel source, headers, etc; everything you need to compile stuff. To use it, download it and move it to /mnt/home, then go to System SFS Loader and choose which sfs file to load during boot.
    http://distro.ibiblio.org/fatdog/sfs/600/fd64-devx_610.sfs

    This link contains the source code used to build Fatdog.
    http://distro.ibiblio.org/fatdog/source/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *