Pod koniec października 2014 roku Phil Broughton ogłosił wydanie systemu Tahrpup 6.0 noszącego również alternatywną nazwę Puppy Linux 6.0 Tahrpup. Dualizm w nazwie spowodowany jest interwencją ekipy Distrowatch zirytowanej pozycjonowaniem różnych wersji Puppiego.
Jest to obecnie obok Slacko druga oficjalna linia rozwojowa Puppiego. System został zbudowany z binariów systemu Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr więc możemy korzystać z jego repozytoriów. Mamy więc niejako do czynienia z następcą systemów Lucid oraz Precise opartych na poprzednich wersjach Ubuntu LTS.
Tym co po uruchomieniu chyba najbardziej rzuca się w oczy jest mocno rozbudowany Quickpet. Co prawda sama idea tego menedżera w systemach Puppy była trochę kontrowersyjna no ale skoro już to niech lepiej będzie taki z prawdziwego zdarzenia. Na stanowisku dołączonej przeglądarki internetowej znajdziemy Palemoon czyli fork Firefoksa którego wygląd i działanie odwołuje się do „starego dobrego“ Firefoksa 3. Jeżeli chodzi o odtwarzacz wideo to na pokładzie mamy VLC, chyba już na dłużej zastępujący konkurencyjne rozwiązania. W porównaniu z wcześniejszymi wersjami Puppiego zmianie uległ wygląd menedżera połączeń sieciowych. Trzeba tutaj nadmienić że Phil Broughton odcisnął swoje piętno gdyż dołączył do systemu zarówno Python jak i Qt co w innych oficjalnych wydaniach się nie zdarzało. Tym samym system trochę przytył i zarówno w wersji PAE jak i no-PAE waży 199 megabajtów.
Wersję noPAE systemu Tahrpup możemy pobrać stąd:
http://distro.ibiblio.org/puppylinux/puppy-tahr/iso/tahrpup%20-6.0-CE/tahr-6.0-CE_noPAE.iso
Natomiast wersję PAE czyli dla maszyn dysponujących przynajmniej 4 gigabajtami pamięci operacyjnej pobierzemy stąd:
http://distro.ibiblio.org/puppylinux/puppy-tahr/iso/tahrpup%20-6.0-CE/tahr-6.0-CE_PAE.iso
Obydwie wersje pracują pod kontrolą jądra 3.14.20.
Natomiast w kwestii spolszczenia pojawił się mały problem gdyż system Tahrpup został zbudowany dzięki Woof-CE czyli sforkowanemu Woof co czyni konieczność wypuszczenia osobnego langpacka oraz pakietu i18. Wobec powyższego najnowsze spolszczenia dostosowane do konkretnego systemu najlepiej wyśledzić na naszym forum.
Dodam jeszcze taką retrospektywną uwagę, mianowicie kiedy cztery lata temu pojawił się system Lucid wielu użytkowników uważało za nieco obrazoburcze korzystanie z repozytoriów innej dystrybucji zamiast kompilować wszystko ze źródeł. Nie dolewając oliwy do ognia chcę jedynie zaznaczyć że różne wersje Puppiego najwyraźniej przetrwały próbę czasu i spełniają oczekiwania swoich użytkowników. A że Puppy nie jest może systemem do końca idealnym? No cóż, jak wiadomo takiego systemu nie ma.