Lucid Puppy 5.2 Beta

Tak się złożyło że miałem okazję przetestować nowe wydanie puppyego, puppy lucid 5.2. Podchodziłem do tego dość optymistycznie, ponoć sprawy z polskim locale zostały załatwione, nowsze jajko niż w moim faworycie (NOP 4.3.1) choć i tak szału nie robi – 2.6.33. Instalacja poszła gładko, co dziwne nie było najmniejszych problemów z GParted który w poprzednich wersjach czasem lubił się wieszać. Mała zmiana jest taka że po instalacji systemu trzeba ręcznie odpalić instalacje gruba i po ok 3 minutach mamy cały system zainstalowany.
Ułatwienia i jeszcze raz ułatwienia, a konkretnie coś o nazwie quickpet, klikasz w ikonkę internetu i masz 5 przeglądarek do wyboru do instalacji itp. Należy jednak z tym uważać, znajdują się tam również programy w wersjach testowych które niekoniecznie pozytywnie wpływają na działanie systemu. Polskie locale faktycznie zrobione co nie zmienia faktu że jak zwykle puppyego nie da się do końca spolonizować, niemniej polskie znaki działają wszędzie.
Jest problem z automatycznym montowaniem dysków, fstab można edytować w nieskończoność i nic, konieczne jest zainstalowania programu Startmount który działa bardzo dobrze.
Po pracy na tym systemie mam wrażenie że nie jest on tak przyjazny dla starszych komputerów jak wersje wcześniejsze, miałem problem z odtwarzaniem filmów RMVB w trybie pełnoekranowym, nawet po instalacji całej masy kodeków jeden z programów odpalony w terminalu zasugerował mi że mój komputer jest za wolny, faktycznie jest już w słusznym wieku ale NOP 4.3.1 nie miał z nim najmniejszych problemów.
Jako że preferuję środowisko XFCE nie mogłem pozwolić sobie na to by go nie wypróbować, cały pakiet znajduje się w PPM, instalacja – bezproblemowa. Restart X – #xwin startxfce4 i na pierwszy rzut oka bardzo ładnie, niestety dobre złego początki. Menu kompletnie wymieszane i przypomina bardziej listę zakupów na spore przyjęcie niż coś co ma nam ułatwiać poruszanie się po systemie. Brak terminala XFCE i możliwości jego dociągnięcia i instalacji, jednak ROXterm odrobinę to wynagradza. Najnowszy Flash nie współpracuje z Operą ale to ogólna bolączka puppyego, filmiki YT lekko przycinają ale w pamięci zostaje sugestia terminala że „komputer jest za wolny”. Oczywiście wygląd można edytować do woli, kwestia gustu.
Jest jeszcze jeden spory problem, podczas odinstalowywania programów PPM wyjątkowo łatwo i lekko wywala elementy odpowiedzialne za działanie systemu i trzeba z tym bardzo uważać. „Karnel panic” – po odinstalowaniu na oko błahego pakietu jest po restarcie systemu częstym widokiem. Są pakiety które ze sobą kolidują, po instalacji danego pakietu przestaje działać inny wcześniej zainstalowany, u mnie po instalacji przez quickpet Gimpa przestał działać komunikator Tlen. System przejawia tez dużą niestabilność gdy podczas instalacji pakietów stracimy połączenie z internetem, całość się wiesza, konieczny jest restart i często wysypują się iksy a w niektórych bliżej nieokreślonych przypadkach dostajemy komunikat „karnel panic”. To samo dzieję się gdy system zostanie nieprawidłowo zamknięty, np. podczas utraty zasilania (potocznie – jak wywali na prąd)
Repo jest poszerzone ale nie ma co ukrywać że wszystko można znaleźć na odpowiednich stronach z pakietami więc nie ma się co nad tym rozpływać.
Reasumując, w mojej ocenie jest to system niestabilny, przepełniony błędami, nie nadający się na wiekowe komputery (jeżeli nie chcemy mieć problemów z odtwarzaniem multimediów). Moim skromnym zdaniem ta dziwna współpraca z ubuntu może być tego przyczyną, stąd konflikty między pakietami i ociężałość systemu, ja wróciłem do PuppyLinux NOP 4.3.1 r2 a Wam pozostaje przekonanie się o wszystkim na własnej skórze.

6 thoughts on “Lucid Puppy 5.2 Beta

 1. PuppyLinux NOP 4.3.1 r2 fajnie by było podać link do iso na blogu niestety nie działa
  Dzięki

  Ps. Polskie forum puppy linux nie brak obrazka literami do rejestracji

  Pozdrawiam

 2. http://www.smokey01.com/01micko/quirkyNOP-120.iso

  Tu jest link do Quirky NOP 120 – odrobinkę nowsza wersja, do PuppyLinuxNOP 4.3.1 link był na puppylinux.asia ale ta stronka padła a nie mogę tego nigdzie indziej zlokalizować…;/

  A jednak mam 🙂 ftp://skami.homelinux.org/puppylinux/ISO/puppy-431-NOP.iso

  I plik ode mnie, miałem na dysku NOP 4.3.1-r2 i wrzuciłem na hotfile:
  http://hotfile.com/dl/94799782/5ae84a6/puppy-431-NOP-r2.iso.html

 3. Siemka mam stary laptop PIII 750mz ATIRagePro i za chiny nie mogłem tego zainstalować ba nawet LIVE nie działało bo się zawieszał .
  Ale nie odpuściłem sobie i wziąłem numerek niższa wersie > ftp://skami.homelinux.org/puppylinux/ISO/lupu-510.iso i bez problemu zainstalowałem i jestem zachwycony śmiga jak rakieta Firefox wyśmienicie szybki i żadnego problemu z Flash-em niema wszystko płynnie idzie filmy z VLC bez problemu i przyjazne łatwe na jeden klik instalowanie DRIVE-rów czy innych aplikacji .

  Polecam i pozdrawiam .

 4. Witam
  Niestety linki do NOP 4.3.1 nie działają lub wymagają autoryzacji.
  Chętnie jednak bym spróbował.

  Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *